0

İster yatırım amaçlı ister kullanım amaçlı olsun, gayrimenkul almaya karar verdiğiniz zaman gayrimenkul alınacak bölge iyi seçilmelidir. Gelecekte nasıl değer kazanıp kaybedebileceği, çevre koşullarının size uygun olup olmadığı, sosyal yaşantısı, ulaşım gibi pek çok ayrıntıyı düşünmek gerekir. Bu ayrıntıları 5 adımda gayrimenkul alınacak bölgeyi tanıma başlığı altında inceleyelim.

Ulaşımı test etmek

İş yerinize, çocuklarınızın okullarına veya sürekli ziyarette bulunduğunuz yerler varsa kullanım amaçlı aldığınız gayrimenkulü bu noktalara yakın yerlerde seçmeniz sizlere zaman tasarrufu sağlayacaktır. Eğer gayrimenkulü yatırım amaçlı alacaksanız ve çok sık uğradığınız bir nokta olmayacaksa ulaşım sizin için önemsiz olabilir. Ama şu unutulmamalıdır; satış veya kiralamak yapmak isterseniz, kiracınız için ulaşım oldukça önem arz edecektir.

Ulaşımı test etmenin en iyi yöntemi denemedir. Kişisel aracınızla istediğiniz noktalara ne kadar içerisinde vardığınız kadar toplu taşıma aracıyla da ne kadar sürede ulaşımı sağladığınız önemlidir. İnternet aracılığıyla iki nokta arası kilometre bilgisi, zaman bilgisi gibi verileri elde etmeniz mümkündür, ancak bu veriler zaman zaman yanıltıcı olabilmektedir. Trafik yoğunluğu, trafik lambaları, güzergâh gibi etmenler bu verilerin içerisine katılmaz.

Sürekli uğradığınız belirli noktalar haricinde sosyal çevreninde size yakın olması önemlidir. Çevrede nasıl tesisiler var? Bu tesislere ulaşım yeteri kadar hızlı ve konforlu mu? Hastane, polis karakolu gibi önemli noktalar var mı? Gibi sorulara cevap arayabilirsiniz. Eğer bu sorulara olumlu cevaplar verebiliyorsanız uygun bir muhittesiniz demektir.

Muhtemel risk tespiti

Kişisel hatalardan kaynaklı ev kazalarının yanı sıra çevre kaynaklı ev kazaları da oluşabilmektedir. Gayrimenkul satın alırken çevrenin düzeni de bu nedenle önemlidir. Suçun çok sık yaşandığı muhitlerde gayrimenkul satın almak hep kullanım için hem de ticaret amaçlı olarak seçilirse olumsuz sonuçlar doğurabilir. İnsanlar kendilerini güvende hissedeceği muhitleri seçmek isterler; mutlaka sizde kendinizi güvende hissetmek istersiniz.

Ticaret alanlarının niteliği ve dağılımı

Günlük, haftalık, aylık süreçler içerisinde farklı ihtiyaçlar ve hizmetlere ihtiyacınız olacaktır. bu hizmet ve ihtiyaçları önceden bilmek, çevrenin bu beklentilerinizi ne ölçüde karşılayacağını tespit etmeniz gerekmektedir. Eğer seçtiğiniz muhit bu ihtiyaçları karşılayamayacaksa ve alacağınız hizmet size memnuniyetsizlik verecekse farklı muhitlerdeki hizmetlerden yararlanma gereksinimi duymanız muhtemeldir. Bu da sizin için fazladan zaman ve maddi kayıp demektir.

Apartman düzeni ve ortak alan kullanımı

İnsan sosyal bir varlıktır ve alacağınız muhitin sosyal çevresi bu nedenle önemlidir. Komşularınızın nasıl insanlar olduğu, apartmanın sosyal imkanlar konusunda sizlere neler sağlayacağı, ortak alanların kullanımı ve temizliği sizin için önemli olmalıdır.

Site içerisinde bulunan dairelerde düzen ve kullanım alanları fazladan dikkat gerektirir. Sitelerin apartman dairelerine oranla daha fazla tercih edilmesinin nedeni sunduğu sosyal alanlardır.

Bölge sakinleri ile bilinmeyenleri öğrenmek

Yukarıda belirttiğimiz bu maddeler hakkında en iyi veri toplama bölge sakinleriyle konuşmaktır. Esnaflar bölgeyi oldukça iyi bilirler ve insani ilişkiler konusunda da bizi aydınlatacaklardır. Etraftaki satılık gayrimenkullere göz attıktan sonra esnafla konuşmanızı tavsiye ederiz.

Bunun dışında bölgeyi dolaşarak da keşfedebilirsiniz. Etrafta olanları gözlemleyerek kafanızda bir düzen oturtabilirsiniz. Ayrıca farklı satılık gayrimenkuller görme şansınız da bu sayede artacaktır ve kendinize daha uygun gayrimenkuller bulabilirsiniz. Civardaki ortak alanlarda insanlarla diyaloglarda bulunarak çevre hakkında daha ayrıntılı bilgiler de edinebilirsiniz.

Gayrimenkul satın alınacak bölgeyi tanıma adına emlakçıya da danışabilirsiniz. Emlakçılar sizlere bu konuda güvenli bilgiler verecektir.

Bu maddeler göz önünde tutularak verilecek kararlar hem sizler için hem de aileniz için olumlu sonuçlar sağlayacaktır.