0

Ev almaya karar verdiğimiz zaman iki husus göze çarpmaktadır; alınacak olan ev yatırım amaçlı mı yoksa oturma amaçlı mı alınıyor?

Yaşayacağınız evi alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtları bu makalede bulacağız.

Oturmak için ev almaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken konuları dört temel başlık içerisinde inceleyebiliriz. Bunlar sırasıyla; ailenin demografik yapısı, finansal anlamda karşılanabilir olması, binanın fiziksel durumu, bulunduğu çevre ve konumudur.

Ailenin demografik yapısı

 Evin büyüklüğü, oda sayısı aile bireyleri için yeterli olmalıdır. İleride doğabilecek çocuklar, bakımını yapmamız gerek büyükler eve gelecekse daha büyük evler satın alınmalıdır. Aksi halde, ilerleyen zaman içinde evde sosyal problemler çıkabilmektedir.

Okul çağında çocuğu olan aileler için yakın çevrede okul olması önem arz etmektedir. Çevrede okul olmaması, çocuğunuzun uzun mesafeleri servis veya farklı ulaşım araçlarıyla kat etmesine neden olacaktır. Çocuğunuz bu esnada hem enerji hem de zaman kaybederken sizde fazladan ulaşım masrafına girmiş olacaksınız.

Sağlık sorunu yaşıyorsanız ve sürekli hastane gitmeniz gerekiyorsa, satın alacağınız konut mutlaka hastaneye yakın olmalıdır. Eğer evin içerisinde yaşlı biri varsa ve sağlık kontrolü için hastaneye sık sık gitmek gerekiyorsa yine hastaneye yakın bir konutta oturmak size avantaj ve rahatlık sağlayacaktır.

Eğer evde size yardımcı olacak bir bakıcı veya temizlikçiye ihtiyaç duyuyorsanız, bu isteğinizi karşılayabilecek bir konumda oturmanız da önemlidir. Çok uzak mesafelerden size yardıma gelen kişiler hem fazlasıyla yorulacak hem de maddi anlamda daha büyük beklenti içine gireceklerdir.

Finansal olarak karşılanabilir olması

Ev satın almaya karar verdiğinizde öncelikle bir bütçe belirlemeniz gerekir. Bu bütçe içerisinde krediler de olabilir. Bankalar konut kredisini diğer kredilere kıyasla daha kolay vermektedir; bu kolay kredi nedeniyle insanların huzuru kaçabilmektedir.

Krediye başvurmadan önce kredi planlaması doğru bir şekilde yapılmalı ve sizi sıkıntıya sokabilecek kadar yüksek meblağlarda krediye başvurulmamalıdır. Fazla kredi çekilmesi sonucu maddi olarak zayıf düşebilir ve stres altında sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca temel ihtiyaçlarınızı da zorlukla yerine getirebilecek durumu da düşebilirsiniz.

Evin ve binanın fiziksel özellikleri

Dairenin kaç metrekare olduğundan daha çok kullanım alanlarının ne kadar verimli olduğu önemlidir. Evin mimari planlaması burada devreye girer. Evin mimari planlaması sizin taleplerini karşılayabilmeli, yeteri kadar kullanım alanı sunduğu gibi kullanım kolaylığı da sağlamalıdır.

Tadilat yapmaya karar verecek olursanız da mimari plan sizin için önemli olacaktır. Taşıyıcı kolon ve kirişlere zarar vermeden tadilat yapmak istiyorsanız bu planlar size yardımcı olacaktır.

Binanın fiziksel özellikleri de ev kadar sizin ihtiyaçlarınızı karşılayabilmelidir. Eğer size özel aracınız veya araçlarınız varsa bir otoparkı olan binada oturmak sizlere avantaj sağlayacaktır.

Binanız site içerisinde ise sosyal alanlar sizin ve çocuklarınız için yeterli olacak mı? yürüyüş alanları, çocuk parkları, yüzme havuzu beklentinizi karşılayacak mı?

Deprem ülkesinde yaşıyoruz; depreme dayanıklı konutların yapılması diğer ülkelere kıyasla bizim ülkemiz için daha önemlidir. Satın alacağınız konutun depreme dayanıklı olması sizi hem can kayıplarından hem de maddi kayıplardan koruyacaktır.

Ulaşım ve sosyal imkanlar

Özel araçlarla ulaşım problemleri çözülebilse de tek aracın olduğu aileler için ulaşım her zaman problem olmuştur. On sekiz yaş altında bulunan bir çocuğunuz veya ileri yaşta bir büyüğünüz ile yaşıyorsanız, onlar istedikleri yere ulaşım sağlayabilecekler mi? bunları göz önünde bulundurarak konut satın almanız huzurunuz için önemlidir.

Satın alacağınız ev ne kadar büyük veya küçük olursa olsun şüphesiz en önemli konulardan biri konumudur. Konutun bulunduğu çevre sizin ihtiyaçlarınızı karşılayabilmelidir. Okul, hastane, eczane, market gibi temel ihtiyaçların olduğu konuma yakın olması sizlere kolaylık ve zaman kazandıracaktır.

Suç oranı

Evin satın alamaya karar verdiğiniz konumun çevresini iyi analiz edip veri toplamanız gerekir. Sadece kendinizi için değil, çocuklarınızın ve büyüklerinizin can ve mal güvenliği için bu hayati önem taşımaktadır.

Suç oranının yüksek olduğu muhitlerde oturmak çok sağlıklı bir karar olmayacaktır. Sürekli güvenlik zafiyeti altında yaşamak yorucu ve stresli bir durum olduğu kadar tehlikelidir. Çocukların ve yaşlıların dışarı çıkması, savunmasız olan bu kişiler için çok daha tehlikeli bir hal alacaktır.