0

Konut kredileri hemen ödemeye başlayabileceğiniz gibi ertelemeli konut kredileri sayesinde ileriye dönük ödeme planları da yapabilirsiniz.

Hangi konut kredisi kârlı diye düşünürken dikkat etmeniz gereken maddeler vardır. Bu maddeleri göz önünde bulundurarak ödemelerde kolaylık sağlayabilir, kiraya verme amaçlı aldığınız konutu değerlendirebilirsiniz.

Enflasyon değerleri göz önünde bulundurularak işlemler yapılmalıdır. Bu ilk aşamadır.

Konut fiyatının yıllık olarak artması. Enflasyon değerine bağlı olarak konutun değeri zaman içerisinde artış gösterecektir. Mevcut enflasyon yüzdesine %1 daha eklenerek konutun fiyat artışı hesaplanacaktır. Örneğin; 100.000 TL fiyata aldığınız bir konut düşünelim ve yıllık enflasyon değerinin %10 olduğunu varsayalım. Böyle bir durumda konutun değeri %10+%1 olacak ve sonraki yıl konutun değeri 111.000 TL olacaktır.

Kira çarpanı 260 ay olarak kabul edilecek ve evi aldığınız fiyatın 260’a bölümünden çıkan sonuç size aylık kira bedelini verecektir.

Yıllık olarak yapılacak kira artışı enflasyon yüzdesine bağlı olacaktır.

Kiranın belirli bir kısmı bakım gideri olarak ayrılacaktır. Kiranın %5’ini ayırmak bakım giderleri için olukça yeterli olacaktır.

Bina bakımının giderleri için bina yönetime ödenmesi gereken miktar daire maliyetinin binde beşi kadardır.

Toplanılacak olan toplam kiranın %10’u kira kaybı olarak gider kısmına yazılacak.

Kiradan gelecek olan gelirin vergisinin ödenmesi gerekecektir.

Tüm bu işlemler için emlakçı kullanılmayacak, emlakçıya başvurulması durumunda emlakçıya ödenecek ücretlerin de hesaba katılması gerekecektir.

Ortak giderler

Hangi konut kredisini alırsanız alın ortak gider olarak değerlendirilecek başlıklar vardır. Dask(yıllık 153 TL), konut tamamlayıcı sigortası(yıllık 310TL), hayat sigortası(yıllık 400 TL), kredi dosya masrafı(bir kereye mahsus 2000 TL), emlak vergisi(yıllık 700 TL), tapu harcı(tek seferlik 10.000 TL) krediden faydalanarak alacağınız bir konut için çıkacak ortak masraflardır.

Hemen ödeme seçeneği

500.000 TL değerindeki bir konutu satın aldığınızı varsayalım. Elinizde 100.000 TL para var ve geri kalan meblağı krediden karşılamaya karar verdiniz. 400.000 TL’lik kredinizi hemen ödemeye başladınız. Böyle bir durumda ne kadar kâr elde edeceğinizi inceleyelim.

15 yıl içerisinde ödeyeceğiniz kredi için:

Evin yeni değeri: 571.000 TL olacaktır.

Evi hemen kiraya vermeniz durumunda kira getirisi olarak 346.000 TL cebinize girecektir.

Kredi taksitleri ve vergiler nedeniyle gideriniz 407.000 TL olacaktır.

Evi ilk başta alırken ödemiş olduğunuz toplam tutarsa 113.000 TL olacaktır.

Sonuç olarak 397.000 TL karınız olacaktır.

12 ay ödemesiz kredi seçeneği

Aynı koşullar altında yani 500.000 TL değerinde bir konutu 100.000 TL nakit para vererek ve geri kalan kısmını kredi ile tamamladığınızı varsayalım. Bu sefer kredinizi anında ödemeye başlamıyor, bir yıl ertelemeli ödemeye başlıyorsunuz.

15 yıl içerisinde ödeyeceğiniz kredi için:

Evin yeni değeri: 571.000 TL olacaktır.

Evi hemen kiraya vermeniz durumunda kira getirisi olarak 346.000 TL cebinize girecektir.

Kredi taksitleri ve vergiler nedeniyle gideriniz 380.000 TL olacaktır.

Evi ilk başta alırken ödemiş olduğunuz toplam tutarsa 113.000 TL olacaktır.

Sonuç olarak 425.000 TL kârınız olacaktır.

Bu hesaplar sonucunda 12 ay ödemesiz kredi seçeneği ile %7,1 oranında daha fazla kâr elde ediyorsunuz. Bu hesaplamalar 2020 haziran ayı enflasyon değeri ve kredi faiz oranları baz alınarak yapılmıştır. Elbette konut astın almadan önce uzmanlara danışmak, dönemin koşullarını daha iyi değerlendirmenize olanak sağlayacaktır.

Bu yazımızda hangi konut kredisi kârlı sorusuna cevap aradık. Eldeki hesaplamalarda ertelemeli konut kredisi daha yüksek kâr oranı sağlıyor olsa da güncel rakamları ele alarak yeniden hesap yapılması gerekmektedir.