0

Alacağınız daire bir site içerisinde mi olmalı ya da apartman dairesi mi olmalı? Her iki durumunda kendi içerisinde avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu yazımızda her iki durumu da değerlendireceğiz.

Evi hangi amaçla alıyorsunuz?

Kendinize sormanız gerek ilk soru budur. Evi aldıktan sonra hem evden hem de çevreden beklentinizin ne olduğuna bağlı olarak bu sorunun cevabı farklılık gösterecektir.

Kiraya vermek amaçlı bir daire aldığınız zaman sizin için en önemli konu kiracı potansiyelidir. Kiracılar, konutun apartman içerisinde veya site içerisinde olmasına önem veririler. Sitelerin çok tercih edildiği bir muhitte apartman dairesi almak, kiracı bulma şansınızı düşürecektir. Daireyi almadan önce uzmanlarla beraber gerekli araştırmanın yapılması sizlere bu konuda kolaylık sağlayacaktır.

Yatırım amaçlı konut aldığınızda kiracı bulunmadığı zamanlarda giderleri sizin ödemeniz gerekecektir. Site aidatları apartman aidatlarıyla kıyasladığı zaman daha yüksek meblağlarda olmaktadır. Yüksek aidatlar ev sahiplerinin karını düşürebileceği gibi kiracılar için de negatif bir durumdur; öyle ki bazı sitelerde kiralardan daha fazla aidatlar ödendiğini duymaktayız.

Oturma amaçlı konut almaya karar verdiyseniz kendi bütçenize uygun olan muhitte ister apartman dairesinde ister sitede oturmanızı tavsiye ederiz.

Güvenlik

Sitelerin apartman dairelerine göre en büyük avantajı güvenliktir. Hem can güvenliğiniz hem de mal güvenliği için sitelerin tercih edildiği bir gerçek. Gerek site içerisinde güvenlikten sorumlu olan ekiplerin sürekli bulunması, gerekse sürekli devrede olan güvenlik kameraları sizlere güven vermektedir. Siteye girenlerin sürekli kontrol edilmesi sayesinde güvenlik sorunun en düşük olduğu yerler sitelerdir.

Apartman dairelerinde güvenlik zafiyeti fazladır. Özellikle eski olan binalarda bu güvenlik eksiği daha çok göze çarpmaktadır. Apartman kapısını açmak isteyen biri zillere basarak kolaylıkla apartmana girebilir ve bu durum kontrol edilemez.

Eğer güvenlik sizin için ön planda ise siteler sizi daha çok memnun edecektir.

Ulaşım ve otopark

Sitelerin geniş alanlara yapılması ve şehir merkezlerinde site yapmaya uygun genişlikte alanların olmaması sebebiyle siteler çoğunlukla şehir merkezine uzak noktalara yapılmaktadır. Bu nedenle sitelerin bulunduğu konumlarda ulaşım problem olabilmektedir. Toplu taşıma araçlarının ne sıklıkla kullanılması gerektiği ve sitenin size ulaşım konusunda ne kadar yardımcı olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer özel aracınız varsa ve ailenize bu araç yeterli olacaksa ulaşımı biraz olsun göz ardı edebilirsiniz.

Sitelerin içerisinde kapalı ve açık otoparklar olabiliyor. Sitenin güvenliğinin yüksek olması aracınıza da güvenlik sağlamaktadır. Ayrıca park yeri sorunu sitelerde yaşanmamaktadır.

Apartman dairelerinde ise durum tam tersidir; apartman daireleri çoğunluk şehir merkezlerinde yer alırlar ve kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Ancak özel araçlarınız için bir otoparkınız yoksa araç güvenliğiniz tehlikeye girebilir.

Çevre düzenlemesi

Siteler çevre düzenlemesi gerektiren alanlardır. Ancak amatörce yapılan düzenlemelerden ve bakımsızlık sitelerin en büyük sorunlarında biridir. Yeterli tecrübeye sahip olmayan yönetimler tarafından yapılan düzenlemeler, bakımlar çirkin bir görüntü oluşturacaktır.

Apartman daireleri çevre düzenlemesi konusunda daha rahattır. Binanın küçük bir bahçesi varsa bu bahçenin bakımı oldukça kolay olacaktır. Basit yönetimler bu bakımın üzerinden kolaylıkla gelebilirler.

Altyapı

Altyapı denilince akla internet, kanalizasyon, elektrik, su gibi hizmetler gelmektedir. Bu hizmetlerin sorunlu olması, yaşanacak hayatı adeta çileye çevirecektir. Apartman dairelerinde bu sorunlarla daha sık karşılaşılırken sitelerde bu sorun daha az karşımıza çıkmaktadır.

Profesyonel yönetim

Konutların bulunduğu alanlar iyi yöneticiler sayesinde daha kaliteli bir yaşam alanına dönüşürler. Bir sitenin veya apartmanın yönetiminin ne kadar kaliteli olduğu kolaylıkla anlaşılabilir. Siteler bu konuda daha ön planda tutulsa da çok iyi yöneticilere sahip apartmanlar da vardır.

Sosyal imkanlar

Siteler geniş alanlara kurulurlar bu nedenle sosyal imkanlar konusunda daha büyük imkanlara sahiptirler. Yüzme havuzları, oyun parkları, basketbol sahası sayesinde pek çok sosyal aktiviteyi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Elbette bu her site için geçerli değildir.

Bu imkanları sadece sitelerde bulacağınızı söyleyemeyiz. Oldukça iyi sosyal imkanlar sağlayan apartman daireleri de mevcuttur.

Isınma

Apartman daireleri genel olarak kombili sitemle ısınmaktadır. Ne kadar yakarsanız o kadar ödersiniz; ancak sitelerde durum daha farklıdır. Sitenin yaşam alanına göre ısınma şekli değişecektir. 2000 metrekare ve üzeri yaşam alanına sahip olan sitelerde merkezi ısıtma kullanılmalıdır. Bu durum sizin için istemediğiniz bir masraf olabilir.

Site mi geleneksel mahalle mi? Konusunu sekiz başlık altında inceledik. Apartman daireleri daha düşük maliyetlidir ve imkanlar biraz daha kısıtlıdır. Siteler ise yüksek maliyet gerektirir ancak konfor yönünden daha yüksektir.