0

Kiralama amacı dışında, ileride satmak için alınan evlere değer artışı amaçlı konut yatırımı denir. Burada değer artışı amaçlı konut alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusuna cevap vereceğiz.

Değer amaçlı konut yatırımı uzun süreli bir yatırımdır. Yatırım yapılırken bu sürece dikkat etmek gerekir. Konutun fazla süre elinizde pasif bir şekilde bulunması sizleri zarara sokabilir. Bunun önüne geçilmesi için öncelikle iyi bir araştırma yapılmalıdır. Piyasa kontrolü, gelecek beklentisi, müşteri potansiyeli gibi doğrudan konutun satışı ile alakalı olan konular irdelenmeli, bir uzman desteğiyle yatırım yapılmalıdır.

Uzun süreli bu yatırımlarda en sık uygulanan yöntemlerden biri de süreç içerisinde konuta kiracı yerleştirmektir.

Al-sat ile kelepir

Kâr amaçlı konut satın almanız durumunda öncelikle dikkatini çekecek olan fiyattır. Bazı ev sahipleri evlerine fazladan masraf yaptıkları için ücreti yüksek tutarlarken kimisi donatılmamış evleri düşük fiyatlara satmaktadırlar. Farklı özel nedenlerle de evler ederinin altında fiyatlara satılabilmektedir.

Değerlerinin altında satılan evler daima daha yüksek kâr getirmektedir. Tabi ki evin ne durumda olduğu, geleceğinin ne olacağı ve içerisindeki tadilat masrafları göz önünde tutulmalıdır.

Al-yap-sat ile tadilat

Yatırımınızı geniş bir zaman yayma şansınız varsa ve de değer amaçlı konut yatırımı yapmak istiyorsanız al-yap-sat sitemi başvuracağın en iyi yöntemlerden biridir. Bu yöntem biraz maliyetli olsa da maddi getirisi yüksektir. Bir arsa alınarak üzerine konut inşa etmek veya arsa üzerindeki konutu tadilat ile daha donanımlı bir hale getirerek satışa sunulabilir.

Böyle bir girişimde bulunurken kişisel zevklerden uzak durularak tadilat yapılmalıdır. Görsel olarak çok ayrıntıya girilmeden, mümkün olduğunca kullanım kolaylığı sağlanacak biçimde tadilat yapmak size maddi olarak destek sağlayacak hem de konutunuzu satarken sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Piyasa yükselişinin kontrolü

Yatırım amaçlı konut alırken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de piyasanın durumudur. Konut fiyatları artmakta mıdır? Arz-talep ne durumdadır? Soruları altında araştırmalar yapılarak, gerekirse uzmanlardan destek alınarak yatırım yapılmalıdır. Piyasanın fazla yüksek olduğu durumlarda konut almak ileride daha yüksek fiyata satma zorunluluğu oluşturacak; bu da müşteri bulma potansiyelinizi düşürecektir.

Konut fiyatlarının düşük olduğu zamanlarda konut satın almak ve fiyatların yükseldiği zamanda ise satmak sizlere daha yüksek kâr bırakacaktır. Ayrıca konutun tadilatı için ayırabileceğin bütçe bu sayede daha fazla olabilecektir. Bu konutların bekleme süreleri daha uzun oldukları için uzun süreli yatırıma uygundurlar. Kısa süre içerisinde bu konutların satılması zarar anlamına gelmektedir.

Bahsettiğimiz piyasa sadece konut piyasası değildir; enflasyon değerlerini kontrol etmek adına ülkenin genel durumu da dikkate alınmalıdır. Çok uzun süreli yatırımlarda enflasyona dikkat edilmediği taktirde maddi zararlar oluşabilmektedir.

Gelecek beklentisi

Değer artışı amaçlı konut yatırımı yapmaya karar verdiğinizde kar yüzdesini arttırmak ve giderleri düşük tutmak adına mekân seçimi önemlidir. İnsanlar sadece konutlara yatırım yapmazlar; çevrenin de ne kadar sosyal olduğu, gelecekte ne vadettiği, güvenliğinin ne derece yüksek olduğu, ulaşım rahatlığı gibi insana hayatta kolaylık sağlayacak konulara da dikkat ederler. Az gelişmiş ama gelecekte gelişmeye oldukça uygun, çevre planlaması iyi yapılmış konutları satın almak daha yüksek kâr yüzdeleri bırakmaktadır.

Bu sürecin ne kadar uzun olduğu ve sizin bu süreci nasıl kontrol edeceğiniz burada ön plana çıkmaktadır. Tadilat sonrasında konutun bir süre boş kalması, piyasa değerinin zirve yaptığı noktalarda ve çevrenin tam doygunluğa ulaştığı esnada satış yapılması tahmin edilmelidir. En yüksek kâr oranı bu şekilde elde edilecektir.