0

Emlakçı seçerken dikkat edilmesi gerekenler, sizlere daha kaliteli hizmet sunmak ve emlak ticareti aslında hem alıcıyı hem de satıcı güvene almak için önemli bir konudur. Daha açıklayıcı olması ve dikkat edilmesi gereken konuları daha net ifade edebilmek için bu konuyu 4 başlık altında inceleyelim.

Belgeler

Son taşınmaz ticareti kanunla, emlakçılar ve emlakçıların yanında çalışan şahısların ve emlak ofisi işletenlerin farklı farklı belgelere sahip olması gerekmektedir. TTBS sistemi sayesinde çalıştığınız emlak ofisinin veya kişinin gerçekten bir emlakçı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Emlakçılığı ana mesleği olarak benimsememiş, yan meslek olarak yapan kişilerden böylece sıyrılarak daha güvenli bir hizmet alabilir ve ileride değineceğimiz tecrübe konusunda daha yetkin emlakçılar bulabilirsiniz.

Kurumsallık

Kurumsal firmalar, diğer alanlarda olduğu gibi emlak alanında da profesyonelliği simgelemektedir.

Kurumsal emlak ofisleri kendilerine marka oluşturmuş, gerekli vergileri ödeyen, sizlere kaliteli hizmet vermek için çabalayan, gerekli durumlarda sizlere yardımcı olabilecek kurumlardır. Kurumsallığın en büyük avantajı ise sizlere ticaret esnasında gerekli formaliteler, sözleşmeler konusunda yardımcı olmalarıdır. Bu sayede yaptığınız alım-satım işlemleri esnasında sorun yaşamayacak, ileride belge eksikliğinden kaynaklı olabilecek sorunları şimdiden çözmüş olacaksınız. Yaptığınız sözleşmeler sayesinde, aldığınız hizmetten memnun kalmazsanız ve ek hizmet talep ederseniz, bu isteğiniz kolaylıkla karşılık bulacaktır.

Tecrübe

Emlakçı seçerken dikkat edilmesi gerekenler hususunda dikkat edilmesi gereken ayrıntı tecrübedir. İster yatılım amaçlı ister kullanım amaçlı bir arsa, konut, işyeri almaya karar verdiğinizde oranın nasıl bir gelecek vadettiği sizi için önemlidir. Satın aldığınız alanın değerlenmesi, değer kaybetmesi, şu anki değerinin ne kadar olduğu gibi konular araştırılır ve emlak endeksi oluşturulur. Burada emlak ofisi devreye girer ve emlak endeksini sizlere sunar. Çevrenin nasıl bir gelişme içerisinde olduğu, muhitin kimler tarafından seçildiği ve ileride neler olacağı konusunda topladığı verileri kullanarak sizleri bilgilendirecektir.

Bir emlakçının ne kadar tecrübeli olduğu, sizlere neler katacağı eğitimle de alakalıdır. Üniversitelerin alakalı bölümlerinde eğitim almış olan emlakçılar, emlak endeksi değerlendirmesini daha sağlıklı bir biçimde yapacaklardır.

Başvurduğunuz kişinin veya emlak ofisinin ne kadar süredir bu işi yaptığı ve hangi alana hâkim olduğu da önemlidir. Bir konut satıl almak istiyorsanız ve bunun için emlakçıya başvurduysanız, başvurduğunuz emlakçının konutlar konusuna bilgili ve tecrübeli olmasını beklemek en doğal hakkınızdır.

Donanım

Emlak işiyle meşgul olan kişilerin bazı donanımlara sahip olması gerekmektedir. Satışı yapılacak emlak ürününü doğru ve eksizsiz bir biçimde tanıtmalı, karşı tarafın ihtiyaçlarına göre uygun muhiti seçebilmeli ve emlak indeksi raporu oluşturabilmelidir.

Diğer bir önemli nokta ise prensiplerdir. Etik kavramı çerçevesinde kendisine prensipler edinmiş emlakçılar sizlere kaliteli hizmetin yanında güvenlikli bir hizmette sağlar. Dürüstlük burada ön plana çıkar. Bu sayede alıcı/satıcı olarak içiniz rahat bir şekilde işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Özellikle yatırım amaçlı alınan Emlaklarda satış süresi, kiralama süresi, kira getirisi gibi maddi konular önem arz etmektedir. Çalıştığınız emlakçılar, sizi doğru bir şekilde yönlendirerek amacına en uygun doğrultuda yatırımızı yapmanızı sağlamalıdır. Kendini işine vermiş ve gerekli araştırmaları yapan, günlük piyasa değerlerini sıkı bir şekilde takip eden emlakçılar bu konuda yeterli donanıma sahiptirler.

Emlakçı seçerken dikkat edilmesi gerekenler listesini daha da uzatmak mümkündür. Temel hatlarıyla çalışacağınız emlakçıyı veya emlakçıları bu kriterlere bağlı kalarak seçerseniz alacağınız hizmet kalitesi artacaktır. Ayrıca amacınıza uygun emlak ticaretini yapmanızda destek sağlayacaklardır.

Güvenliğiniz, huzurunuz, maddi beklentileriniz için mutlaka profesyonel emlakçılarla çalışmanızı tavsiye ederiz.