0

Ev satın almaya karar verdiğinizde internet üzerinden ilanlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Her ne kadar internette çok fazla ilan olsa da ilanda olmayan ve sizin ilginizi çekebilecek evler de vardır. Peki ev alırken kimlerden yardım almalıyız? Dışarıdan alınacak her bilgi çok sağlıklı olmadığı için bilgi kaynakları iyi seçilmelidir.

İnternete verilmemiş olan ilanları irdelemeniz, arayıp bulmanız gerekmektedir. Bunun için profesyonel yardım alabileceğiniz gibi yakın çevrenizden de destek alabilirsiniz. Ne kadar fazla doğru bilgiye ulaşırsanız doğru konutu bulma şansınız da o kadar artacaktır.

Seçenek oluşturma süreci

Ev satın alamdan önce çevrenize haber vererek size doğru bir bilgi akışı gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.  Ne kadar fazla kişi veya kuruma ulaşırsanız, gelen bilgi de o oranda artacaktır. Aradığınız özelliklere sahip konutu bulmanız böylece daha kolaylaşacaktır.

Kimlerden yardım alacağınız, ne tarz beklentilerinizin olduğu ve bu beklentilerin karşı tarafa ne kadar doğru bir şekilde ifade edildiği önemlidir. Ev alma gibi hassas bir konu üzerine herkesin fikrini söylemesi muhtemeldir; yanlış yönlendirmeler, yanlış bilgilendirmeler sonucu geri dönüşü zor olan yollara girilmektedir.

Emlakçılara danışmak

Emlakçılar sayesinde istediğin özelliğe sahip veya o özelliklere yakın daireleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Ancak emlakçılarla alakalı şöyle bir yanılgı vardır; emlakçılar her ilanı internet ortamına sunmazlar. Bunun farklı nedenleri vardır; ev sahibinin isteğinin bu yönde olması, gizlilik anlaşmaları, ilan haklarının sınırlı olması gibi. Emlakçılarla yüz yüze görüşmek bu nedenle size avantaj sağlayacaktır.

İstediğiniz özelliklere sahip daireyi emlakçıya izah ettikten sonra emlakçının elinde istediğiniz niteliklerde ev olmasa bile çevresine soracak veya taleplerinizi karşılayacak bir daire bulursa sizinle iletişime geçecektir.

Emlakçılar sürekli olarak birbiriyle iletişim halindedir. Bir emlakçıyı ziyaret ettiğiniz zaman aslında birden fazla emlakçıyı ziyaret etmiş olursunuz. Meslektaşların yaptığı bu dayanışma sayesinde internette olan ama sizin gözünüzden kaçan dairelerin yanı sıra internete sunulmamış satılık daireleri de görebilirsiniz.

Emlakçıların size sağlayacağı en büyük destek ise potansiyel satıcıları bulup ikna etmektir. Evini satmayı düşünen fakat bunun için aktif bir eyleme geçmemiş olan kişilerle iletişim kurarak sizlere aradığınız standartlardaki evi bulabilirler.

Dikkat edilmesi gereken nokta ise ciddiyet ve güvendir. Çalışacağınız emlakçıya ciddi bir alıcı olduğunuzu ifade etmeniz, tavırlarınızla bunu ortaya koymanız gerekmektedir. Gerekli ciddiyeti sağlayamazsanız olumlu dönüş alma şansınız düşecektir.

Eşe dosta haber salmak

Bir muhiti çok sevdiğinizde ve o muhitte ev almaya karar verdiğinizde size ilk olarak yardımcı olmak isteyen kişi, muhiti bilen dostunuz olacaktır. Bu yöntem profesyonel olmasa da bilgi toplamak ve önünüze seçenek sunulması açısından oldukça yararlı olacaktır.

Ev satın almayı düşünen bir dostunuzla konuşarak, bu konu hakkında ondan da bilgi alabilirsiniz. Onun standartlarını karşılamayan bir ev sizin standartlarınızı karşılayabilir ve o evi kendiniz için satın alabilirsiniz.

İnşaat firmaları ve müteahhitlere haber salma

Konut yapma işiyle uğraşan kimselere haber vermek size çok geniş bir konut yelpazesi sunacaktır. Bu kişilerin veya firmaların takip edilmesi, iletişime geçilmesi ve durumdan haberdar edilmesi bu açıdan önemlidir.

Müteahhitler ve inşaat firmaları, yaptıkları konutları internete sunsalar bile bazı durumlarda bu konutları internet ortamına göstermeyebilirler. Özellikle küçük çapta çalışan inşaat firmaları bunu pek sık olarak yapmaktadır. Yeni yapılan bu konutlara ulaşmak için müteahhitlere ulaşmanız, onlardan bilgi almanız önemlidir. Yeni yapılan bir dairede oturmanın avantajlarını da değerlendirme şansınız olacaktır.

Tıpkı emlakçılarda olduğu gibi müteahhitler de birbiriyle iletişim halindedir; istediğiniz kriterleri sağlayan konutlara bu sayede daha kolay ulaşabilirsiniz.