0

Ev satın alaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken pek çok ayrıntı olacaktır. Yanlış muhitte veya yanlış tasarımlı evler almanız durumunda kendinizi mutsuz hissedebilir ve büyük problemlerle yüzleşmek durumunda kalabilirsiniz. Ev satın alırken nelere dikkat etmeliyim sorusunu kendinize soruyorsanız elbette bu konuda uzmanlardan destek almak sizin yararınıza olacaktır.

Öncelikle bir evden beklentilerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Evde kaç kişi yaşayacak, ev içerisinde yaşayacak olan bireylerin ihtiyaçlarını ev ve çevre karşılayabilir mi, seçtiğim yerde sosyal çevre nasıl, şehir merkezine ne kadar uzak, evin aylık ve yıllık maliyetleri ne kadar gibi sorulara cevap bulmanız gerekecektir. Bu cevaplar doğrultusunda kendiniz ve aileniz için en uygun muhiti belirleyebilirsiniz.

Yatırım amaçlı ev alırken nelere dikkat etmeliyim?

Ev alırken öncelik olarak satın alma sebebinizin cevabını vermeniz gerekir. Yatırım amaçlı ev alırken nelere dikkat etmeliyim diyorsanız size ilk önerimiz evi satın alacağınız yer olacaktır. Çevresi gelişmemiş ama gelişmeye hazır evleri aklınızda tutmalısınız. Evin çevresindeki park alanları, şehir planlamasında çevrede ne gibi değişikliklerin yapılacağı, evin kalite standardı, kullanılan malzeme kalitesi gibi pek çok ayrıntı sizlere bu konuda fikir verecektir. Emlak endekslerini takip eden, alanında yıllardır hizmet veren uzman bir emlakçıdan bu konuda destek almanız, önünüzü daha iyi görmenizi sağlayacaktır.

Kullanım amaçlı ev alırken nelere dikkat etmeliyim?

Kullanım amaçlı ev alırken nelere dikkat etmeliyim derseniz öncelikle bütçenizi göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Bütçenizin fazlaca üstüne çıkmaya çalışmanız sizin için fazladan iş mesaisi, yorgunluk, stres gibi durumlar anlamına gelir. Bütçenize uygun yerlerdeki evlere göz atmanız sizin için daha mutlu bir hayat anlamına gelecektir.

Kendi bütçenize uygun muhitlerde ev satın almaya karar verdikten sonra aile için ihtiyaçlara mutlaka dikkat edilmelidir. Aksi taktirde zaman ve para kayıpları olabilmektedir. Örneğin iş yerinize uzak bir yerde ev satın almanız durumunda yol masrafları artacaktır ya da çocuklarınız için çevrede uygun okul bulunmaması durumunda, çocuklarınız yol esnasında yıpranacağı gibi siz de parasal anlamda zarara uğrayacaksınızdır.

Eğer yalnız yaşıyorsanız ve şehir merkezine uzak bir evde oturmak sizin için sorun teşkil etmeyecekse seçimizi bu doğrultuda yapmanız doğru olacaktır; bu sayede şehir merkezine yakın evlerde meydana çıkan gürültü kirliliği, hava kirliği, yüksek maliyetler gibi sorunlarla uğraşmak zorunda kalmamış olacaksınız.

Evin yapımında kullanılan malzemeler de sizlere daha yüksek konfor sunmak için önemlidir. Herkes evinde sessizlik ve huzur ister, ancak düşük kaliteli malzemelerle yapılan yalıtımlar ev içerisine fazla gürültü girmesine neden olacak ve huzurunuzu kaçıracaktır. Yalıtım konusunda diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise ısı yalıtımıdır. Isı yalıtımı düşük evlerde oda sıcaklığını yakalamak oldukça maliyetli bir hale gelebilmektedir. Kış aylarında ısınmak zor olacağı gibi yaz aylarında da sıcaklığı düşürmek size pahalıya mal olacaktır.

Ev alırken dikkat etmem gereken diğer ayrıntılar

Nüfusun artması, refah seviyesi, ihtiyaçların karşılanamaması gibi durumlar her geçen gün suç oranlarını arttırmaktadır. Ev alırken öncelikle alacağınız yere karar vermeli, buna karar verirken sosyal çevreyi göz önünde bulundurmalısınız. Ailenizin can güveliği ve mal güvenliğiniz mutlaka sağlanmalıdır. Site içerisinde olan evler güvenlik konusunda tedbirli olsa da zaman zaman bu tedbirler yetmeyebilir. Ev satın alırken dikkat etmeniz gerekenler arasında pek çok kişi suç oranını pek umursamaz ancak oldukça önemli bir ayrıntı olduğu akıldan çıkmamalıdır.

Bütün bunları göz önünde bulundurarak ev almanız aileniz için doğru bir karar olacaktır. Şimdiden evinizde mutlu ve huzurlu oturmanız dileğiyle.