0

Gayrimenkul Değerleme

Yatırım amaçlı yapılan gayrimenkul yatırımlarında gayrimenkul değerleme oldukça önemlidir. Alacağınız gayrimenkulün zaman içerisinde ne kadar değerleneceği, geçmiş endeksine bakılarak ölçülebileceği gibi çevresel gelişimin de ne kadar olduğuna bakılarak da değerlendirilebilmektedir. Bu değerlendirmeler enflasyona bağlı olarak sizlere belirli bir kar bırakabileceği gibi zarara da neden olabilmektedir. Kâr amaçlı yaptığınız yatırımdan elbette zarar etmek istemezseniz.

Kâr amaçlı yaptığınız gayrimenkul yatırımlarında sizlere en büyük desteği değerleme uzmanı sağlayacaktır. Değerleme uzmanları, bölgesel faktörlerin yanı sıra topladıkları bilgiler ve geçmiş endeksinden yola çıkarak çalışmaktadır. Elde ettikleri verileri ekspertiz raporu olarak sunan bu uzmanlar sizlere destek olacak kişilerdir.

Değerleme raporu ayrıntılı bir biçimde gayrimenkulün değerini ve alınan riskleri sizlere sunmaktadır. Bu raporlar sayesinde daha doğru yatırımlar yapabileceksiniz.

Ev alırken dikkat etmeniz gereken maddeler:

Ev almak pek çok insanın hayali olduğu gibi pek çok yatırımcı için uzun vadeli bir karar sürecidir. Evi ne amaçla almaya karar vermiş olursanız olun mutlaka dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bu hususlara bakalım:

  • Alacağınız ev bütçenize uygun olmalı, bunun dışında ödeme planı da sizleri sarsmayacak şekilde yapılmalıdır.
  • Evi almaya karar verdiğiniz muhitte mutlaka çevre incelemesi yapılmalı; eğer kar amaçlı evi alıyorsanız gelecek potansiyeli göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Evi alacağınız muhitte farklı evlere de bakmanız önemlidir. Hem fiyat araştırması hem de ev kalitesi olarak önünüzde pek çok seçenek bu sayede oluşacaktır.
  • Eğer evi kredi yardımıyla alacaksanız kredi şartlarını araştırın ve sizin için en uygun krediyi bulun.
  • Evin konumunu göz önünde bulundurun. Ulaşım, okul, sosyal alan, market gibi öncelikli olarak ihtiyaçlarınızı değerlendirerek konumu ihtiyaçlarınıza gören seçin.
  • Alacağınız ev deprem bölgesinde ise gerekli kontrolleri yaptırdıktan sonra evi almanız can ve mal güvenliğiniz adına atılmış en önemli adım olacaktır.
  • Evi alacağınız mahalle veya semtin sosyal çevre açısından nasıl bir konumda olduğunu inceleyiniz.
  • Evi almadan önce mutlaka bir değerleme uzmanı yardımı alın. Bu sayede piyasa fiyatına veya piyasa fiyatının altına bir ev sahibi olabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken bu hususları göz ardı etmemenizi, alacağınız konut içinde mutlu bir şekilde yaşamanızı temenni ediyoruz.