0

Kira getirisi sağlamak amacıyla gayrimenkul almaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken detaylar vardır. Bu detayla konusunda araştırma yapmak, gereken alt yapıyı sağlama ve uygun gayrimenkulü bulmak sizleri bir adım ileriye taşıyacaktır.

Sadece fiyatı göz önünde bulundurularak bir gayrimenkul satın almak çok doğru bir hareket olmayacaktır; özellikle yatırım amaçlı bir satın alım yaptıysanız, hızlı bir şekilde yatırımınızın karşılığını almak isteyeceksinizdir. Peki, kira getirisi amaçlı alınan gayrimenkullerde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kira çarpanı

Satın aldığınız gayrimenkulün muhitine göre bir kira çarpanı olacaktır. Gayrimenkulün özelliği, tam olarak konumu, büyüklüğü, tasarımı gibi ayrıntılar kira çarpanı ile birleştiğinde sizlere bir kira bedeli sunacaktır. Bu kira bedelini çok şişirmek kiracıyı bulmak konusunda sizleri zora sokabilir, kira bedelini çok düşük tutmaksa alacağınız yatırım verimliliğini düşürecektir. Kira çarpanı burada devreye girer ve en uygun kiranın bulunmasını sağlar.

Kiracı potansiyelinin tanımlanması

Gayrimenkul kiralamaya karar vermiş bir kiracının en öncelikle bakacağı özellik konumdur. Konumu kötü olan gayrimenkuller her ne kadar kira çarpanı dolayısıyla düşük kiralarda olsa da pek tercih edilmemektedir. Merkezi konumlarda olan gayrimenkuller burada ön plana çıkmaktadır. Gayrimenkulünüz ulaşım, iletişim, çevredeki yapılanma gibi konularda ne kadar kalifiye olursa o kadar talep görecektir.

Kiracı potansiyeli düşük olan muhitlerde yatırım yapmanın en büyük dezavantajı kolaylıkla bir kiracı bulamamanızdır.

Düşük kiracı potansiyeli olan gayrimenkullerde kiracı bulsanız dahi kiracı çıktıktan sonra yerine yeni bir kiracı bulmak da zor olacaktır. Ayrıca bu gayrimenkullerin kira getirisi de merkezdeki bir gayrimenkule göre düşük kalacaktır.

Kiralanacak mülkünüzün kullanım süresi

Bazı gayrimenkuller yıllık kiralama için uygunken bazıları mevsimsel kiralama için uygundur. Kiracılar özellikle yaz aylarında yazlık kiralamaktadırlar. Hasat dönemleri gibi işçi göçünün fazla olduğu dönemlerde ise dönemlik kiralamalar artmaktadır. Yatırımınızı yaparken bunları göz önünde tutmanızda fayda olacaktır. Satın aldığınız gayrimenkulün etrafında hangi işlerle meşgul olunduğu, gayrimenkulün yazlık veya senelik dönemler için uygun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Aidat ücretleri

Her gayrimenkulün aidat ücreti olmasa da günümüzde pek çok gayrimenkul site içerisinde olması veya bir apartmanda olması nedeniyle aidat ödemek durumundadır. Binanın giderleri, bulunduğu muhit gibi detaylar sizlere bir aidat gideri sunacaktır. Fazla yüksek aidatlar kiracılar için fazladan maddi yük anlamına geldiği gibi gayrimenkulünüz boş kalması durumunda da sizlere fazladan yük olacaktır. Özellikle site içerisinde bulunan gayrimenkullerde bu aidat fiyatları daha da artmaktadır. Yatırımınızı yaparken aidatı göz önünde bulundurarak davranmanız sizler için daha sağlıklı olacaktır.

Ulaşım imkanları

Kiracıların bir gayrimenkulden en büyük beklentisi belki de ulaşımdır. Ulaşımı zor olan gayrimenkuller çok tercih edilmemektedir. Kolay bir ulaşım zaman ve maddi kazanç anlamına gelir. İster iş yeri olsun ister konut olsun ister dükkan olsun ulaşım mutlaka kolay bir şekilde sağlanabilmelidir, aksi takdirde gayrimenkulünüz ne kadar özellikli olursa olsun kiracılar karşısında olumuz bir durumda kalabilir.

Sadece gayrimenkulünüze değil hastane, karakol, okul, alış-veriş merkezi gibi merkezi konumlara da ulaşımın kolay olması gayrimenkulünüzün değerini arttıracağı gibi kiracı potansiyelini de yükseltecektir.

Bölgede yapılan alt yapı çalışmaları

Günümüzde en sık tercih edilen ulaşım aracım metrodur. Hızlı olması, düşük maliyeti gibi sebeplerle sık sık tercih edilmelidir. Gayrimenkul kiralanırken, kiracının ulaşım ihtiyacı içerisinde ilk olarak metro bulunmaktadır. Kiracılar, şehir trafiğine takılmadan, hızlı, güvenli ve uygun fiyatlarla taşımacılık beklentisini karşılamak isterler. Gayrimenkulünüzün yakınlarında bir metro durağı olması daima kiracı potansiyelini arttırmaktadır.